top of page

mekansal hazlar ansiklopedisi 
(kontenjan dolmuştur)

oğul can öztunç

15.10.2022 cumartesi

11.00 - 17.50

Günlük Hayat Dedektifleri Bürosu'nun güncel araştırması mekansal hazlar ansiklopedisi, mekansal empati kavramı etrafında dolaşan bir tür mimarlık-tasarım bilgisini ortaya çıkarmak ve biriktirmek amacıyla, açık uçlu bir çizimli ansiklopedi öneriyor. Atölyeler ile ilerleyen bu araştırma kapsamında, katılımcılar G.H. Dedektiflerinin çizim ve gözlem tekniklerini kullanarak ansiklopediye katkıda bulunuyorlar.

 

Atölyede ortaya çıkacak bilgiler öncelikle mekansal bir av -bir macera- içeriyor, sonralıkla ortaya ava çıkanın o zamandaki bakış açısından, kendi için topladığı, epey kişisel bir bilgi türüyor. Gündelik hayatımızda hepimizin sıkça karşılaşıp muhtemelen pek de üzerinde durmadığı bu 'mekansal haz'lar aslında dikkatle bakılıp kaydedildiğinde ve bir ansiklopedi olarak yan yana getirildiğinde, alışık olmadığımız türden, bize yeni bakma ve yapma araçları oluşturacak bir tür mimarlık bilgisi oluşturabilir mi?

 

Av

Her katılımcı, birer dedektif rolüne bürünüp, seçilen mekanın içinde bedenlerini ve gözlem güçlerini kullanarak, kendilerine özel, bir tür haz aldıkları, mekan parçalarını bulacak, sonra burada yaşanan mekansal durum-eylem ile ilgili bir bedensel-mekansal empati geliştirmek için gözlemlediği durumu çizim araçlarını kullanarak belgeleyecekler.

 

Program

1- Giriş / günlük hayat dedektifleri ve temsil yöntemleri üzerine sunum / atölyenin konusunun ve görevinin anlatılması

2- Egzersiz /atölyede kullanılacak çizim yöntemine egzersizlerle pratik bir giriş ve elin ısıtılmasına yönelik birtakım işlemler

3- Görev / sürecin anlatılması

4- Mekansal av / gözlem ve çizimlerin üretilmesi

5- Bulguların bir araya getirilmesi

6- Bulguların dijitalize edilmesi ve photoshop programı aracılığıyla işlenmesi

7- Ansiklopedi fasikülünün hazırlanması 

 

Notlar:

- Çalışmalarını dijitale aktarmak ve düzenlemek isteyen katılımcılar gerekli ekipmanları getirmeli ve adobe photoshop programını kullanabiliyor olması gerekmektedir.

- Katılımcıların çizim için altlık, a4 kağıtlar ve çeşitli kalınlıkta artline kalemler getirmesi gerekmektedir. 

- Atölye açık havada gerçekleşeceği için hava koşullarını göz önüne alarak kıyafet tercihi yapmanız gerekmektedir.

- Kontenjan 15 kişi ile sınırlıdır.

Asset 157.png
bottom of page